Stanley Seymour ARGYLE

ARGYLE, Stanley Seymour

Service Number: Officer
Enlisted: 17 November 1914
Last Rank: Lieutenant Colonel
Last Unit: 3rd Australian General Hospital
Born: Kyneton, Vic., 4 December 1867
Home Town: Kew, Boroondara, Victoria
Schooling: Hawthorn Grammar School; Brighton Grammar School, Melbourne University
Occupation: Medical Practitioner, Radiologist, Member of Parliament
Died: chronic bronchitis and emphysema, Toorak, Victoria, Australia, 23 November 1940, aged 72 years
Cemetery: Not yet discovered
Memorials: Kew War Memorial
Show Relationships

World War 1 Service

17 Nov 1914: Enlisted AIF WW1, Major, SN Officer
21 Nov 1914: Involvement Major, 1st Australian General Hospital
21 Nov 1914: Embarked Major, 1st Australian General Hospital, HMAT Kyarra, Brisbane
3 Feb 1916: Embarked Major, 2nd Australian General Hospital: AIF, HMAT Wandilla, Sydney
3 Feb 1916: Involvement Major, 2nd Australian General Hospital: AIF
26 Mar 1916: Embarked AIF WW1, Major, 2nd Australian General Hospital: AIF, Embarked Alexandria, Egypt for Marseilles, France
5 Apr 1916: Transferred Major, 2nd Australian General Hospital: AIF, Arrives 2nd AGH Chateau Moussot, Marseilles
22 Jun 1916: Transferred 2nd Australian General Hospital: AIF, Transferred with 2nd AGH from Moussot to Wimereux
4 Nov 1916: Transferred Australian Army, 3rd Australian General Hospital, Moved from 2nd AGH at Wimereux, France to 3rd AGH at Brighton, England
30 Jan 1917: Promoted Australian Army, Lieutenant Colonel, 3rd Australian General Hospital, Promoted from Major to Lieutenant-Colonel
19 Feb 1917: Embarked Australian Army, Lieutenant Colonel, Left England for Australia in the hospital ship 'Karoola'.

Help us honour Stanley Seymour Argyle's service by contributing information, stories, and images so that they can be preserved for future generations.

Biography contributed by Mary Walsh

Born Kyneton, Victoria 4 December 1867, died Melbourne, Victoria 23 November 1940. Educated at Brighton Grammar School and the University of Melbourne, where he graduated M.B.,1890; Ch.B.,1891. Undertook further study in England 1892 - where he obtained the conjoint M.R.C.S., L.R.C.P. diploma.  Returned to Melbourne 1892 and set up as a general practioner in Kew.  Became a specialist radiologist at the Alfred Hospital, Melbourne 1908; went to war in November 1914 as consultant skiagraphist (radiologist) with the AAMC.  Served with the 1st, 2nd and 3rd AGH's in Egypt, Lemnos, France and England, setting up and operating X-ray units in those locations.  Returned to Australia in 1917 with the rank of lieutenant colonel.

Argyle entered Victorian state politics in 1920, representing Toorak. He served as chief secretary and minister for health 1923-24 and again 1924-29, becoming premier, treasurer and minister for health 1932-35. He remained leader of his party (a fore-runner of the Liberal Party) from 1935 until his death. 

Knighted in 1930 for services to health and the state, Argyle died on 23 November, 1940, survived by his wife, two sons and two daughters.  The Australian Dictionary of Biography describes him as "a competent administrator and a man of utmost integrity [who gave] unstinting service to the State and his profession". 

Read more...