Joseph Alexander CAMPBELL OBE, K St J, DSM

CAMPBELL, Joseph Alexander

Service Number: Officer
Enlisted: 3 June 1916
Last Rank: Lieutenant Colonel
Last Unit: Not yet discovered
Born: Dalkey, Ireland , 26 October 1842
Home Town: Perth, Western Australia
Schooling: Not yet discovered
Occupation: Army Officer
Died: War service , Perth, Western Australia , 18 April 1924, aged 81 years
Cemetery: Karrakatta Cemetery & Crematorium, Perth, W.A.
Memorials:
Show Relationships

World War 1 Service

3 Jun 1916: Enlisted Australian Army, Lieutenant Colonel, SN Officer

World War 2 Service

Date unknown: Involvement Australian Army, Lieutenant Colonel

Help us honour Joseph Alexander Campbell's service by contributing information, stories, and images so that they can be preserved for future generations.

Biography contributed by Robert Kearney

OUTLINE OF RECORD OF SERVICE - LIEUTENANT COLONEL JOSEPH ALEXANDER CAMPBELL

Draft 4: as at 9 April 2014  by Peter Lutley former member SASR

·         JULY 1857,ENLISTED IN THE 79TH CAMERON HIGHLANDERS IN DUBLIN AT THE AGE OF 14,

·         PURPORTEDLY SAILED THAT DAY FOR INDIA WITH THE 79th  DUE TO THE INDIAN MUTINY,

·         THROUGHOUT  1858 AND 1859, HE WAS INVOLVED WITH THE 79TH IN NUMEROUS CAMPAIGNS DURING THE MUTINY INCLUDING THE SECOND RELIEF OF LUCKNOW.

·         1871, RETURNED WITH THE 79TH TO THE UK WITH POSTINGS OF THE 79TH TO THE ISLE OF WIGHT, ALDERSHOT, EDINBURGH CASTLE & GLASGOW.

·          APRIL 1878, PROMOTED REGIMENTAL SERGEANT MAJOR OF THE 79TH,

·         1879,  POSTED TO GIBRALTAR WITH THE 79TH.

·         MAY 1882, HE BECAME THE FIRST WARRANT OFFICER OF THE CAMERONS AND ONE OF THE FIRST WARRANT OFFICERS IN THE BRITISH REGIMENTS OF THE LINE TO BE AWARDED THE NEW RANK OF WARRANT OFFICER,

·         AUGUST 1882, THE BATTALION EMBARKED FOR OPERATIONS IN EGYPT,

·         ON 12TH SEPTEMBER 1882 HE WAS RSM OF THE BATTALION AT THE BATTLE OF TEL-EL-KEBIR,

·         JUNE 1884, ARRIVED IN WESTERN AUSTRALIA TO COMMENCE  A POSTING AS SERGEANT MAJOR DRILL  INSTRUCTOR VOLUNTEER FORCES, ESPECIALLY APPOINTED BY LORD WORSELY (BRITISH COMMANDER AT TEL-EL-KEBIR),

·         SEPTEMBER 1886, PROMOTED LIEUTENANT & ADJUTANT VOLUNTEER FORCES W.A,

·         MAY 1894, PROMOTED PERMANENT FORCE STAFF CAPTAIN AND ADJUTANT,

·         1897, ATTENDED QUEEN VICTORIA’S DIAMOND JUBILEE IN THE UK WITH THE  WESTERN AUSTRALIAN CONTINGENT, THEN APPOINTED STAFF OFFICER  TO THE AUSTRALIAN CONTINGENT,

·         MARCH 1900, PROMOTED MAJOR & CHIEF STAFF OFFICER,

·         OCTOBER 1901, PROMOTED LIEUTENANT COLONEL (TEMPORARY) AND ACTING COMMANDANT OF MILITARY FORCES IN WESTERN AUSTRALIA,

·          SEPTEMBER 1902, COMPULSARY RETIREMENT AS FULL LIEUTENANT COLONEL,

·         JUNE 1916, RE-INLISTED IN THE FIRST AUSTRALIAN IMPERIAL FORCE – AT 73 YEARS OF AGE.

·         JULY 1916, EMBARKED ADELAIDE – AS LIEUTENANT COLONEL TROOP SHIP COMMANDER , AUSTRALIAN SEA TRANSPORT SERVICE, ON THE “HMAT SEANG BEE” TO THE UK.

·         JUNE 1917, DISCHARGED IN PERTH AT 74 YEARS OF AGE.

·         HE SERVED HIS NATIVE LAND, THE COLONY AND STATE OF WESTERN AUSTRALIA AND THE COMMONWEALTH OF  AUSTRALIA  FOR  A TOTAL OF 46 YEARS IN MILITARY SERVICE.

 

AWARDS AND MEDAL ENTITLEMENT

 

·         ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

·         KNIGHT OF GRACE ORDER OF ST JOHN OF JERUSALEM

·         DISTINGUISHED CONDUCT MEDAL

·         MENTIONED IN DESPATCHES

·         INDIAN MUTINY MEDAL

·         LONG SERVICE AND GOOD CONDUCT MEDAL

·         MERITORIOUS SERVICE MEDAL

·         EGYPT MEDAL 1882 WITH BAR TEL-EL-KEBIR

·         KHEDIVES STAR 1882

·         QUEEN VICTORIA DIAMOND JUBILEE MEDAL 1897

·         BRITISH WAR MEDAL

 

Read more...