Sir Cyril Brudenell Bingham WHITE KCB, KCMG, KCVO, DSO

Poppy

WHITE, Cyril Brudenell Bingham

Service Number: Officer
Enlisted: 15 August 1914, Melbourne, Victoria
Last Rank: General
Last Unit: Headquarters Staff
Born: St Arnaud, Victoria, Australia, 23 September 1876
Home Town: Buangor, Ararat, Victoria
Schooling: Brisbane Central Boys' School & Eton Preparatory School
Occupation: Army Officer
Died: Accidental (plane crash), Canberra, Australian Capital Territory, 13 August 1940, aged 63 years
Cemetery: Buangor Public Cemetery
C of E Section Grave 40.
Memorials: Australian War Memorial, Roll of Honour, Beaufort War Memorial
Show Relationships

Boer War Service

18 Feb 1902: Involvement Australian and Colonial Military Forces (Boer War / Boxer Rebellion), Lieutenant, 1st Battalion, Australian Commonwealth Horse

World War 1 Service

15 Aug 1914: Enlisted AIF WW1, Lieutenant Colonel, Melbourne, Victoria
22 Oct 1914: Involvement AIF WW1, Lieutenant Colonel, SN Officer, 1st Division Headquarters, Enlistment/Embarkation WW1
22 Oct 1914: Embarked AIF WW1, Lieutenant Colonel, SN Officer, 1st Division Headquarters, HMAT Orvieto, Melbourne
25 Apr 1915: Involvement AIF WW1, Lieutenant Colonel, 1st Division Headquarters, 'ANZAC' / Gallipoli
31 May 1920: Discharged AIF WW1, Lieutenant General

World War 2 Service

15 Mar 1940: Involvement 2nd AIF WW 2, General, Headquarters Staff

Help us honour Cyril Brudenell Bingham White's service by contributing information, stories, and images so that they can be preserved for future generations.

Biography contributed by Aberfoyle Park High School

Foreign Awards

Croix de Guerre (Belgium), 

Croix de Guerre (France),

Gold Order of Merit (Montenegro),

Order of Ariz (Portugal),

Order of Rising Sun (Japan)

 

The man who would become known as "the Father of the A.I.F.,"  Cyril Brudenell Bingham White was provisionally commissioned on 7 October 1896 in the 2nd Queensland Regiment.

Transferred to the permanent forces and commissioned on 7 June 1899 in the Queensland Regiment of the Royal Australian Artillery

On 18 February 1902 he embarked for South Africa with the 1st Battalion, Australian Commonwealth Horse.

January 1904 he was detached from his duties with the artillery in Victoria and appointed aide-de-camp to Major General Sir Edward Hutton, General Officer Commmanding (GOC) the A.M.F.

 November 1905 became the first A.M.F. officer to attend the British Army Staff College, Camberley, England.

On return to Australia,  was promoted captain and in March 1908 joined the staff of the chief of intelligence, Colonel (Sir) William Bridges, who shared many of his views. By the end of the year White was again in Britain, serving on exchange as a general staff officer, 3rd grade, at the War Office.

 In July 1914 was made acting chief of the General Staff, pending Legge's return from Britain.

When Bridges was appointed in August 1914 to command the Australian Imperial Force he chose Lieutenant-Colonel White as his chief of staff. ...

 

For further reading please use links to the left of this page.

 

 

Read more...

Biography contributed by Geoffrey Gillon

He was 63 and the son of John Warren and Maria White; Husband of Ethel Lady White of Woodnaggerak, Middle Creek, Victoria.