Arndell Neil LEWIS MC

Poppy

LEWIS, Arndell Neil

Service Number: Officer
Enlisted: 1 July 1916, Previous experience in 41st Battery A.F.A.
Last Rank: Lieutenant
Last Unit: 1st Division Artillery
Born: Perth, Tasmania, Australia, 23 November 1897
Home Town: Hobart, Tasmania
Schooling: Not yet discovered
Occupation: Clerk
Died: Illness, St David's Cathedral, Hobart, Tasmania, Australia, 27 December 1943, aged 46 years
Cemetery: Cornelian Bay Cemetery and Crematorium, Tasmania
Memorials: Australian War Memorial Roll of Honour, Hobart Roll of Honour, Hobart Roll of Honour, University of Tasmania, University of Tasmania
Show Relationships

World War 1 Service

1 Jul 1916: Enlisted AIF WW1, Second Lieutenant, SN Officer, Field Artillery Brigades, Previous experience in 41st Battery A.F.A.
14 Feb 1917: Involvement 2nd Field Artillery Brigade
14 Feb 1917: Embarked 2nd Field Artillery Brigade , RMS Osterley, Melbourne
1 Oct 1917: Promoted AIF WW1, Lieutenant, 1st Division Artillery
29 Jan 1920: Honoured Military Cross, "The Last Hundred Days", 'For conspicuous gallantry and devotion to duty. At Bellicourt, on 29th September 1918, he acted as forward Liaison Officer. Advancing with the infantry, he obtained and sent in most valuable and accurate information concerning the progress of operations throughout the day, particularly at a time when the infantry situation became obscure. He performed his duties excellently throughout.'

Help us honour Arndell Neil Lewis's service by contributing information, stories, and images so that they can be preserved for future generations.

Biography contributed by Evan Evans

From: In Remembrance: Hungerford and Associated Families in the Great War 1914-1918

LEWIS, Arndell Neil
Rank of Enlistment:   2nd Lieutenant

Religion:   Church of England

Occupation:   Clerk

Address:   Augusta Road, Hobart, Tas.

Age of Enlistment:   18 years and 10 months

Enlistment Date:   1 August 1916

Next of Kin:   Father, Sir Neil Elliott Lewis, Augusta Road, Hobart, Tas.

Rank on Enlistment:   2nd Lieutenant

Unit:   On 25 August 1917, he was assigned to 1st Division Artillery.

Embarkation Details:  Unit embarked from Melbourne, Vic., on board RMS Osterley on 14 February 1917

Campaigns Served:   Western Front: Rouelles (France) and Belgium from 6 October 1917.

War Service/Promotions:   Appointed to 2nd Lieutenant, on 1 September 1916. Taken On Strength of AIF in England from the date of his arrival, 11 April 1917. Proceeded overseas to France from Southampton, Hampshire, England, on 11 August 1917, and joined the AGBD in Rouelles, France, on 13 August 1917. Proceeded to join 1st Division Artillery on 24 August 1917. Taken on Strength in France 26 August 1917, 1st Division Artillery from Reinforcements (Cadet School). Transferred to 1 Field Artillery Brigade in Belgium, on 6 October 1917. He was promoted to Lieutenant, 1 October 1917. On 29 January 1919 proceeded to England for early repatriation. Disembarked 7 February 1919, Southampton, and reported to Headquarters AIF, London. Embarked to return home on 28 February 1919.

Fate:   Returned to Australia per HMAT A68 Anchises, arriving 13 April 1919. He married Amy Stewart Hungerford, 7 December 1927, Hobart, Tas. Arndell's profession was law, having taken the LLB in 1922, and being admitted as a practitioner the same year. In 1930 he was awarded the degree of Doctor of Laws. In 1932 he was elected to the Upper House of the Tasmanian Parliament. At the same time he was Professor of Law and Acting Professor of Geology at the University of Tasmania.

Place of Death:   27 December 1943, St David's Cathedral, Hobart, Tas.

Place of Burial:   Cornelian Bay Cemetery and Crematorium, Cornelian Bay, Hobart, Tas.

Medals/Citations:   Military Cross; British War Medal; Victory Medal

 Recommendations:   Military Cross      

                                    'Work at Bellicourt on 29 September 1918'

                                    Recommendation date: 29 September 1918

 The Citation for his Military Cross: 'For conspicuous gallantry and devotion to duty. At Bellicourt, on 29th September 1918, he acted as forward Liaison Officer. Advancing with the infantry, he obtained and sent in most valuable and accurate information concerning the progress of operations throughout the day, particularly at a time when the infantry situation became obscure. He performed his duties excellently throughout.'

Source: Commonwealth Gazette No.10. Date: 29 January 1920

Read more...

Biography contributed by Evan Evans

From: In Remembrance: Hungerford and Associated Families in the Great War 1914-1918

LEWIS, Arndell Neil
Rank of Enlistment:   2nd Lieutenant

Religion:   Church of England

Occupation:   Clerk

Address:   Augusta Road, Hobart, Tas.

Age of Enlistment:   18 years and 10 months

Enlistment Date:   1 August 1916

Next of Kin:   Father, Sir Neil Elliott Lewis, Augusta Road, Hobart, Tas.

Rank on Enlistment:   2nd Lieutenant

Unit:   On 25 August 1917, he was assigned to 1st Division Artillery.

Embarkation Details:  Unit embarked from Melbourne, Vic., on board RMS Osterley on 14 February 1917

Campaigns Served:   Western Front: Rouelles (France) and Belgium from 6 October 1917.

War Service/Promotions:   Appointed to 2nd Lieutenant, on 1 September 1916. Taken On Strength of AIF in England from the date of his arrival, 11 April 1917. Proceeded overseas to France from Southampton, Hampshire, England, on 11 August 1917, and joined the AGBD in Rouelles, France, on 13 August 1917. Proceeded to join 1st Division Artillery on 24 August 1917. Taken on Strength in France 26 August 1917, 1st Division Artillery from Reinforcements (Cadet School). Transferred to 1 Field Artillery Brigade in Belgium, on 6 October 1917. He was promoted to Lieutenant, 1 October 1917. On 29 January 1919 proceeded to England for early repatriation. Disembarked 7 February 1919, Southampton, and reported to Headquarters AIF, London. Embarked to return home on 28 February 1919.

Fate:   Returned to Australia per HMAT A68 Anchises, arriving 13 April 1919. He married Amy Stewart Hungerford, 7 December 1927, Hobart, Tas. Arndell's profession was law, having taken the LLB in 1922, and being admitted as a practitioner the same year. In 1930 he was awarded the degree of Doctor of Laws. In 1932 he was elected to the Upper House of the Tasmanian Parliament. At the same time he was Professor of Law and Acting Professor of Geology at the University of Tasmania.

Place of Death:   27 December 1943, St David's Cathedral, Hobart, Tas.

Place of Burial:   Cornelian Bay Cemetery and Crematorium, Cornelian Bay, Hobart, Tas.

Medals/Citations:   Military Cross; British War Medal; Victory Medal

 Recommendations:   Military Cross      

                                    'Work at Bellicourt on 29 September 1918'

                                    Recommendation date: 29 September 1918

 The Citation for his Military Cross: 'For conspicuous gallantry and devotion to duty. At Bellicourt, on 29th September 1918, he acted as forward Liaison Officer. Advancing with the infantry, he obtained and sent in most valuable and accurate information concerning the progress of operations throughout the day, particularly at a time when the infantry situation became obscure. He performed his duties excellently throughout.'

Source: Commonwealth Gazette No.10. Date: 29 January 1920

Read more...