Michael John MUMMERY OAM

MUMMERY, Michael John

Service Number: 58769
Enlisted: 9 January 1962
Last Rank: Major
Last Unit: 9th Battalion The Royal Australian Regiment (9RAR)
Born: Cottesloe, Western Australia , 19 December 1945
Home Town: Perth, Western Australia
Schooling: Florieat Park Primary School & Perth Modern School
Occupation: Soldier
Memorials:
Show Relationships

Non Warlike Service

9 Jan 1962: Enlisted Australian Army (Post WW2), SN 58769

Vietnam War Service

4 Nov 1968: Involvement Australian Army (Post WW2), Second Lieutenant, SN 58769
5 Nov 1968: Involvement Australian Army (Post WW2), Second Lieutenant, SN 58769, 9th Battalion The Royal Australian Regiment (9RAR)
5 Nov 1968: Involvement SN 58769

Non Warlike Service

9 Jan 1984: Discharged Australian Army (Post WW2), Major, SN 58769

Help us honour Michael John Mummery's service by contributing information, stories, and images so that they can be preserved for future generations.

Biography

Vietnam  - Platoon Commander 9th Battalion Royal Austrlian Regiment,RoyalAustralian Infantry Corps

 

Michael John Mummery’s Military Service

9 Jan 1962

Enlisted in the Australian Regular Army as an Army Apprentice

Posted to the Army Apprentices School, Balcombe, Victoria

19 Dec 1964

Graduated the Army Apprentices School as a Vehicle Mechanic. The trade certificate required a further year in a workshop, posted to 3 Base Workshop Broadmeadows Victoria.

Dec 1965

Selected for officer training at the Officer Cadet School Portsea Victoria Course commenced 6 Jan 1966

9 Dec 1966 Graduated as 2lt M J Mummery corps allocation RAE posted to the 2nd Recruit Training Battalion Puckapunyal Victoria (Will I ever get out of Vic ?)

Jun 1967 Corps transfer to RA Inf

Sept 1967 detached to the Southern Command Wing of JTC at Pucka as the Senior Instructor.

24 Nov 1967 posted to 9RAR at Woodside SA Platoon Commander 7Pl C Coy (OC C Coy Maj LJ Lewis)

Oct 1968 transferred to BHQ as Asst Adjt

4 Nov 1968 with the advance Party of 9RAR to SVN

Late Feb 1969 Transferred to C Coy OC 9 PL (OC C Coy Maj L J Lewis)

28 Nov 1969 Departed SVN on HMAS Sydney

4 Dec 1969 arrived and disembarked in Fremantle WA

Feb 1970 posted OC Airborne Platoon RAAF Base Williamstown NSW Pronoted Lt

Nov 1971 posted to JTC as an instructor on Battle wing inst on Sub Unit Training promoted Captain

Jun 1972 transferred to Individual Training Wing as instructor on AATTV Courses

May 1973 Posted as Platoon Commander Mortar Platoon 2PIR Wewak Papua New Guinea. (CO 2PIR Lt Col LJ L  ewis)

Nov 1975 Posted as SO3 Co-ord 5 MD Swan Brks Perth (An accident whilst undertaking continuation parachute training with SASR was to later result in my inability to work)

Jan 1978 Posted as SO3 Co-ord 1Div Enoggera Brks Brisbane

Apr 1978 Promoted Maj posted as SO2 Training 1 Cadet Group

Jan 1980 Posted as Commander 67 GL Sect RAAF Base Amberley

Jan 1983 Posted as Commander 4 Cadet Group Hampstead Brks Adelaide (Comd 4 MD Brig LJ Lewis)

9 Jan 1984 resigned my commission in the Australian Army.

Post Service Employment

Jan 1984 Purchased Glengana Poultry Service

Jun 1986 sold Glengana Poultry

Sept 1986 employed as the Executive Officer of the SA Branch of the Returned Services League

July 1987 promoted to State Secretary SA Branch of the RSL        

Oct 1992 I suffered an injury related to my parachute accident that was to require my retirement from the SA Branch Returned and Services League. I had played no small part in the name change of The League which now reflects the service of those who had not been “On Active Service” but whom had been eligible to join the League since 1976. (A change in the badge was required with an ampersand being inserted between Returned and Services on the badge and in the full name of The League. The short title of the League to remain as RSL). At the same time I advocated for another change on the badge, to have a woman as the fourth figure, recognising the service that women had made in defence of Australia. Those changes only took 3 years, all enacted at the same time.

In Feb 1993 I resigned from the RSL and was subsequently awarded compensation for my injury with a DVA pension at the Special Rate (TPI) 

I continue to work in a voluntary capacity for The Spirit Of Gallipoli, The Aboriginal War Memorial and the Register of Aboriginal Veterans of South Australia and 9RAR SA Inc.

I have been involved with and currently Co-Chair of The Spirit Of Gallipoli, I am a Vice President of the 9RAR Association SA, I am a member of the Register of Aboriginal Veterans of South Australia and a former founding member of the South Australian Aboriginal War Memorial Committee. I am a member of the RSL, the TPI Association and the Royal Australian regiment Association.

On Australia Day 2010 I was honoured and humbled when awarded an Order of Australia Medal for my work with veterans.

 

Read more...