Richard Maurice POWER

POWER, Richard Maurice

Service Number: 257784
Enlisted: 5 January 1936
Last Rank: Wing Commander
Last Unit: No. 248 Squadron (RAF)
Born: Melbourne, Victoria, Australia, 6 November 1915
Home Town: Melbourne, Melbourne, Victoria
Schooling: Not yet discovered
Occupation: Not yet discovered
Died: Natural Causes, 20 July 1999, aged 83 years, place of death not yet discovered
Cemetery: Not yet discovered
Memorials:
Show Relationships

Non Warlike Service

5 Jan 1936: Enlisted Royal Australian Air Force, Aircraftman 2 (WW2), Aircrew Training Units
22 May 1937: Involvement Royal Air Force (WW2), Pilot Officer, SN 257784, No. 66 Squadron (RAF)

World War 2 Service

1 Nov 1939: Involvement Royal Air Force (WW2), Flight Lieutenant, No. 236 Squadron (RAF), Air War NW Europe 1939-45
22 Aug 1943: Involvement Royal Air Force (WW2), Flight Lieutenant, No. 248 Squadron (RAF)
15 Aug 1946: Discharged Royal Air Force (WW2), Wing Commander , Returned to Australia

Help us honour Richard Maurice Power's service by contributing information, stories, and images so that they can be preserved for future generations.

Biography contributed by Steve Larkins

Richard Maurice POWER - Battle of Britain pilot (1915-1999)

 

Richard Maurice Power of Melbourne, Australia was born on 6th November 1915 and trained with the RAAF as a cadet at Point Cook in 1936.

He sailed for England in January 1937, was granted an RAF short service commission in February and went for a short course to 11 FTS Wittering on the 28th.

On completing the course Power joined 66 Squadron at Duxford on 22nd May 1937. After the outbreak of war he was posted to 504 Squadron at Debden and in November he went to 236 Squadron, then forming at Stradishall.

On 30th July Power hit an obstacle on the ground while taking off from Carew Cheriton in bad weather, in Blenheim R2777. No one on board was injured but the aircraft was a write-off.

When the CO of 236 was killed on 1st August 1940 Power assumed temporary command until the 4th.

In July 1941 he was posted away to 3 (Coastal) OTU Chivenor as an instructor.

Power went back to operations on 22nd August 1943 when he joined 248 Squadron, operating in the anti-shipping role. With his tour completed, Power went to the Air Ministry on 12th March 1944 in the Directorate of Accident Prevention. He later moved to the Directorate General of Organization.

Power was released from the RAF in August 1946 as a Wing Commander.

He returned to Australia and died there on 20th July 1999.

Read more...