Sir Carl Herman JESS CMG, DSO, MiD

JESS, Carl Herman

Service Numbers: VP16098, Officer
Enlisted: 1 June 1906
Last Rank: Lieutenant General
Last Unit: 1st Infantry Brigade Headquarters
Born: North Fitzroy, Victoria, 16 February 1884
Home Town: Fitzroy, Yarra, Victoria
Schooling: Violet Street State School, Bendigo
Occupation: Soldier
Died: Natural causes (tuberculosis), Heidelberg, Victoria, 16 June 1948, aged 64 years
Cemetery: Springvale Garden of Remembrance & Crematorium, Victoria
Cremated
Memorials:
Show Relationships

World War 2 Service

1 Jun 1906: Involvement Australian Military Forces (Army WW2), Lieutenant General, SN VP16098
1 Jun 1906: Enlisted Australian Military Forces (Army WW2), Lieutenant General, SN VP16098

World War 1 Service

30 Sep 1914: Enlisted AIF WW1, Captain, SN Officer, Melbourne, Victoria
22 Dec 1914: Involvement AIF WW1, Captain, SN Officer, 4th Infantry Brigade Headquarters, Enlistment/Embarkation WW1
22 Dec 1914: Embarked AIF WW1, Captain, 4th Infantry Brigade Headquarters, HMAT Ulysses, Melbourne
23 Apr 1915: Promoted AIF WW1, Major, 2nd Infantry Brigade Headquarters
25 Apr 1915: Involvement AIF WW1, Captain, 4th Infantry Brigade Headquarters, 'ANZAC' / Gallipoli
12 Mar 1916: Promoted AIF WW1, Lieutenant Colonel, 15th Infantry Brigade Headquarters
19 Jul 1916: Involvement AIF WW1, Lieutenant Colonel, 15th Infantry Brigade Headquarters, Fromelles (Fleurbaix)
11 May 1917: Involvement AIF WW1, Lieutenant Colonel, 15th Infantry Brigade Headquarters, Bullecourt (Second)
21 Jan 1920: Discharged AIF WW1, Lieutenant Colonel, 1st Infantry Brigade Headquarters, Discharged in England

World War 2 Service

31 Mar 1946: Discharged Australian Military Forces (Army WW2), Lieutenant General, SN VP16098

Help us honour Carl Herman Jess's service by contributing information, stories, and images so that they can be preserved for future generations.

Biography contributed by John Edwards

"Sir Carl Herman Jess (1884-1948), soldier, was born on 16 February 1884 at Sandhurst (Bendigo), Victoria, one of nine children of George Jess, a master painter from Schleswig-Holstein, and his Irish-born wife Mary, née Talty, who was illiterate. He was educated at the Violet Street State School, Bendigo, and taught there in 1899-1906.In parallel with his career as a teacher Jess displayed an interest in military life, joining in 1899 the 1st Battalion, Victorian Volunteer Cadets, in which he became a colour sergeant, and beginning a lifelong hobby of making coloured sketches of regimental uniforms. In February 1902 he enlisted in the militia 5th Battalion, Victorian Infantry, and over the next four years reached the rank of sergeant. Resigning his position with the Victorian Education Department in June 1906, he joined the permanent staff of the Australian Military Forces as an instructor with the rank of staff sergeant, becoming staff sergeant major next year.

After qualifying in 1908 as an officer on the Administrative and Instructional Staff, Jess was appointed lieutenant on 1 July 1909 and allotted for duty in New South Wales. Granted the temporary rank of captain in January 1911 (confirmed July 1912), he became brigade major to the 5th Infantry Brigade until transferred to Victoria in November 1911 to became staff captain responsible for administering the new national scheme of compulsory military training in that State. In 1912 he attended the diploma course conducted by the department of military science at the University of Sydney. He was appointed to the instructional staff in Victoria in July 1913 and a year later was transferred to South Australia as deputy assistant adjutant general. He married Marjory Mary McGibbon at St Luke's Anglican Church, North Fitzroy, Melbourne, on 15 July 1914.

When Colonel (Sir) John Monash was appointed in September 1914 to command the 4th Infantry Brigade, Australian Imperial Force, he selected Jess as staff captain on his headquarters. Despite a whispering campaign concerning his German origins in October, Jess embarked on active service in December. He served throughout the Dardanelles campaign and, during fighting on 2-3 May 1915 and on 7 August, showed himself to be a tireless front-line organizer. From 23 May he was brigade major of the 2nd Brigade with the rank of major. He was mentioned in dispatches in June and in 1916 the Serbian Order of the White Eagle was conferred for his Gallipoli service..." - READ ONLY LINK (adb.anu.edu.au)

Read more...