Terence BROWN DFC, MID

BROWN, Terence

Service Numbers: 2935, 3933
Enlisted: 7 June 1937
Last Rank: Squadron Leader
Last Unit: No. 40 Squadron (RAAF)
Born: Granville, New South Wales, 26 April 1917
Home Town: Granville, Parramatta, New South Wales
Schooling: Not yet discovered
Occupation: Fitter & Turner
Memorials:
Show Relationships

Non Warlike Service

7 Jun 1937: Enlisted Royal Australian Air Force, Aircraftman, SN 2935
21 Jun 1939: Involvement Royal Australian Air Force, Sergeant, SN 2935, Aircrew Training Units

World War 2 Service

15 Sep 1939: Involvement Royal Australian Air Force, Sergeant, SN 2935, Aircrew Training Units, Empire Air Training Scheme
15 Sep 1939: Involvement Royal Australian Air Force, Sergeant, Aircrew Training Units, Empire Air Training Scheme
3 Nov 1941: Involvement Royal Australian Air Force, Flight Lieutenant, SN 2935, No. 10 Squadron (RAAF), Battle of the Atlantic - RAN and RAAF Operations
1 Oct 1943: Honoured Distinguished Flying Cross, Battle of the Atlantic - RAN and RAAF Operations
1 Jan 1945: Involvement Royal Australian Air Force, Squadron Leader, SN 3933, No. 40 Squadron (RAAF), Air War SW Pacific 1941-45
19 Dec 1945: Discharged Royal Australian Air Force, Squadron Leader, SN 3933, No. 40 Squadron (RAAF)
1 Jan 1946: Honoured Mention in Dispatches

Awarded the DFC

"Flight Lieutenant Brown has been engaged on operational duties for more than
two years. His tour of duties has included attacks on enemy submarines and
surface vessels and ferrying duties.
His aircraft has been intercepted by enemy fighters on several occasions, but
he has invariably fulfilled all tasks with efficienty and courage.
Since his operational duties ceased this officer has had much success in instructing
younger pilots."

Showing 1 of 1 story

Biography contributed by Julianne Ryan

Born 26 April 1917 in Granville, New South Wales

Father Harold Vincent Brown, living at 24 Lane Street, Merrylands, NSW.

Described on enlisting as 20yrs 2mths old; single; 5' 10" tall; 156 lbs;
dark complexion; brown eyes; brown hair; Church of England

7/6/1937          enlisted as a Fitter General, in RAAF, in Laverton, Victoria

16/7/1938        MARRIED Margaret Louise Brown (living at 64 Brunswick Street, Granville, NSW)

21/6/1939        remustered to Airman Pilot as a Temporary Sergeant

21/6/1939        received Pilot Flying Badge

15/9/1939        proceeded by air to Mt Gambier

11/10/1939      proceeded by air to Whitemark
12/10/1939      returned by air to Laverton, Victoria

18/12/1939      Temporary Sergeant at No.1 Flying Training Station

1/3/1940          Temporary Sergeant at STF Rathmines

17/7/1940        embarked from Austalin for the UK

3/11/1941        posted to 10 Squadron

1/11/1942        deplaned to UK from Gibralter

14/10/1943      London Gazette - awarded - Distinguished Flying Cross (DFC)
                       for attacks on enemy sub-marines and surface vehicles

CITATION for DFC:-

"Flight Lieutenant Brown has been engaged on operational duties for more than
 two years.  His tour of duties has included attacks on enemy submarines and
 surface vessels and ferrying duties.
 His aircraft has been intercepted by enemy fighters on several occasions, but
 he has invariably fulfilled all tasks with efficienty and courage.
 Since his operational duties ceased this officer has had much success in instructing
 younger pilots."

1/1/1945         Squadron Leader in 40 Squadron

28/7/1945        disembarked into Australia

18/10/1945      embarked from Australia for New Guinea

14/12/1945      disembarked into Australia

19/12/1945      discharged from service

1/1/1946          London Gazette - awarded - Mention in Despatches (MID)
                       for attacks on enemy sub-marines and surface vehicles

Medals:            Distinguished Flying Cross; 1939-45 Star; Atlantic Star;
                       Returned from Active Service Badge

Sourced and submitted by Julianne T Ryan.   22/6/2016.  Lest we forget.

Read more...