Claude Edward BROOK

BROOK, Claude Edward

Service Numbers: 575, V25451
Enlisted: 22 August 1914, Sydney, New South Wales
Last Rank: Lieutenant Colonel
Last Unit: 17 Machine Gun Regiment (AMF)
Born: Nagambie, Victoria, 15 April 1892
Home Town: Melbourne, Melbourne, Victoria
Schooling: Tungamah State School
Occupation: State School teacher
Died: Natural causes, Bentleigh, Victoria, 26 September 1959, aged 67 years
Cemetery: Fawkner Memorial Park Cemetery, Victoria
Plot No.: 296884 - Loc: FA-R/C*S***1985
Memorials:
Show Relationships

World War 1 Service

22 Aug 1914: Enlisted AIF WW1, Private, SN 575, Sydney, New South Wales
18 Oct 1914: Involvement Private, SN 575, 1st Infantry Battalion
18 Oct 1914: Embarked Private, SN 575, 1st Infantry Battalion, HMAT Afric, Sydney
25 Apr 1915: Involvement AIF WW1, Private, SN 575, 1st Battalion Imperial Camel Corps, 'ANZAC' / Gallipoli
16 Nov 1915: Transferred AIF WW1, Private, Army Field Post Office Details, Divisional HQ - Field Post Office
8 May 1916: Transferred AIF WW1, Private, 1st Division Supply Column , Postal Duty
27 Sep 1916: Transferred AIF WW1, Private, Australian Army Postal Corps
1 Nov 1916: Promoted AIF WW1, Corporal, Australian Army Postal Corps
1 Jan 1917: Transferred AIF WW1, Corporal, 8th Infantry Brigade Headquarters, Postal Duty
28 Mar 1917: Transferred AIF WW1, Corporal, Mechanical Transport Companies (AIF), 5th Aust. Div. Supply Column for Postal Duty
4 Mar 1918: Transferred AIF WW1, Corporal, Mechanical Transport Companies (AIF), 5th Aust. Div. Supply Column, Field Post Office - Railhead
26 Jun 1918: Transferred AIF WW1, Corporal, 1st Division Headquarters, Placed on supernumerary list, on proceeding to join Inf. Cadet Btn., Admin HQ, London
3 Jan 1919: Promoted AIF WW1, Second Lieutenant, 1st Infantry Brigade Headquarters, On probation in the AIF
3 Apr 1919: Promoted AIF WW1, Lieutenant, 1st Infantry Brigade Headquarters
23 Sep 1919: Discharged AIF WW1, Lieutenant, SN 575, 1st Infantry Brigade Headquarters, Cessation of hostilities - Appointment terminated

Non Warlike Service

20 Aug 1920: Enlisted Australian Army, SN 575, Light Horse, 3rd Military District: HQ Melbourne, Victoria Lieutenant in CMF to 17th Light Horse (M.G) Regiment, Bendigo Captain - 5 Nov. 1921, Major - 1 March 1926, Lt. Col. - 1 April 1939
31 Mar 1921: Transferred Australian Army, 32nd Infantry Battalion, Lieutenant in CMF
1 Nov 1921: Involvement SN V25451
9 Dec 1936: Transferred Australian Army, Light Horse, Major in CMF to 17th Light Horse (M.G) Regiment, Bendigo
1 Feb 1939: Transferred Australian Army, Light Horse, To Command the 17th Light Horse (M.G) Regiment, Bendigo

World War 2 Service

3 Sep 1939: Involvement Citizen Military Forces (CMF) / Militia - WW2, Lieutenant Colonel, SN V25451
6 Aug 1941: Promoted Citizen Military Forces (CMF) / Militia - WW2, Lieutenant Colonel, Royal Military College, Attended Command & Staff School
31 Mar 1942: Discharged Citizen Military Forces (CMF) / Militia - WW2, Lieutenant Colonel, SN V25451, 17 Machine Gun Regiment (AMF), Transferred to 3rd Military District Reception Camp - Relinquish Command. Added to the RL (Retired List) 3rd Military District 31 Aug. 1950

Help us honour Claude Edward Brook's service by contributing information, stories, and images so that they can be preserved for future generations.

Biography contributed by Paul Trevor

The brother Lt. Arthur O'Connor Brook (/explore/people/265531), No. 3 Squadron, Australian Flying Corp of Lt Claude E. Brook was killed-in-action at Amiens, France on 27 June 1918.

Lt. Claude E. Brook listed previous military service for a period of 3 years as a Lieutenant in the Senior Cadets of Area 62b (Victorian region) in 1912.

When Claude Edward Brook returned to Australia, he continued his career as a school teacher and later becoming a headmaster at various schools in Victoria.

During the inter-war period, Lt. Claude Brook re-newed his Commission in 1920 and was involved with the Citizen Military Force (CMF) in Victoria. Prior to the commencement of the Second World War Lt. Brook had now been promoted to Lt. Col. Claude E. Brook and was in command of 17th Australian Light Horse (M.G.) Regiment, Bendigo.

Prior to relinguishing his command in 1942 Lt. Col Claude E. Brook had completed over the period of 1940/41 199 days of service. 

 

 

 

Read more...