JOHN RAYMOND ("Ming") BROADBENT DSO

BROADBENT, JOHN RAYMOND

Service Number: NX12225
Enlisted: 7 May 1940, Previously Lieutenant in the Sydney University Regiment (Reserves)
Last Rank: Lieutenant Colonel
Last Unit: 2nd/17th Infantry Battalion
Born: Manly, New South Wales, Australia, 24 June 1914
Home Town: Mosman, Municipality of Mosman, New South Wales
Schooling: Sydney University
Occupation: Solicitor
Died: 27 October 2006, aged 92 years, cause of death not yet discovered, place of death not yet discovered
Cemetery: Not yet discovered
Memorials:
Show Relationships

World War 2 Service

7 May 1940: Enlisted 2nd AIF WW 2, Lieutenant, SN NX12225, 2nd/17th Infantry Battalion, Previously Lieutenant in the Sydney University Regiment (Reserves)
7 Jan 1941: Promoted 2nd AIF WW 2, Captain, 2nd/17th Infantry Battalion
3 Oct 1942: Promoted 2nd AIF WW 2, Major, 2nd/17th Infantry Battalion, OC "B" Company, 2nd/17th Infantry Battalion.
23 Oct 1942: Involvement 2nd AIF WW 2, Major, SN NX12225, 2nd/17th Infantry Battalion, El Alamein
4 Sep 1943: Involvement 2nd AIF WW 2, Major, SN NX12225, 2nd/17th Infantry Battalion, New Guinea - Huon Peninsula / Markham and Ramu Valley /Finisterre Ranges Campaigns
28 Feb 1944: Promoted 2nd AIF WW 2, Lieutenant Colonel, 2nd/17th Infantry Battalion, Appointed CO of 2nd/17th Infantry Battalion.
24 Apr 1944: Honoured Companion of the Distinguished Service Order
16 Apr 1945: Involvement 2nd AIF WW 2, Lieutenant Colonel, SN NX12225, 2nd/17th Infantry Battalion, Borneo - Operation Oboe July - August 1945
8 Feb 1946: Involvement 2nd AIF WW 2, Lieutenant Colonel, SN NX12225, 2nd/17th Infantry Battalion
Date unknown: Involvement Lieutenant Colonel, SN NX12225, 2nd/17th Infantry Battalion

Help us honour JOHN RAYMOND BROADBENT's service by contributing information, stories, and images so that they can be preserved for future generations.

Biography contributed by Jeffrey Crisdale

WAR SERVICE HONOURS

21 April 1944 - Awarded the DSO.

8 March 1945 - Mentioned In Despatches.

 

POST-WAR SERVICE 

In post war years, in addition to pursuing his legal profession, he made time to continue soldiering, being promoted Brigadier on 2nd July 1955 & Major General on 1st December 1963.